Latest News

Back to Latest News back

 

Opera Australia dominates at 2014 Helpmann awards

Opera Australia dominates at 2014 Helpmann awards
August 19, 2014

A $20 million production of Richard Wagner’s 20 hour Ring of the Nibelung, by Opera Australia, was the biggest winner at the 2014 Helpmann awards for live entertainment, presented at Sydney’s Capitol theatre on the evening of Monday 18th August.

The Melbourne Ring Cycle swept the opera category awards, including the best opera award, with Warwick Fyfe picking up best male performer and Finnish conductor Pietari Inkinen winning for best music direction. Both were last minute replacements and named “among the real successes of this Rheingold” by Guardian critic Andrew Clements.

Presented to sell-out crowds at Arts Centre Melbourne in the bicentenary year of the composer’s birth, Neil Armfield’s production drew parallels between Wagner’s tidal waves of power and magic and contemporary forces of economic and environmental disaster.

At the other end of the budget, the musical Sweet Charity, which played in Sydney’s tiny 110-seat Hayes theatre, won three awards, beating Baz Luhrmann’s high-profile but critically panned Strictly Ballroom, whose award haul was limited to best female supporting actor in a musical for Heather Mitchell. Sweet Charity took awards for choreography and direction, with Verity Hunt-Ballard winning best female actor in a musical.

Best musical went to The King and I, which picked up three awards, representing another big win for Opera Australia and co-producer John Frost.

Two high profile film actors in different Sydney Theatre Company productions featured on the winners list. Cate Blanchett was awarded best female actor in a play for The Maids, currently playing in New York, and best actor when to Waiting For Godot’s Richard Roxburgh, whose co-star Luke Mullins was also named best supporting male actor.

Mullins also featured in the winner of best play, Belvoir St’s production of the modern classic, Angels in America, another marathon viewing at seven hours.

The Australian Ballet’s Chroma won best dance work, with best male dancer going to James Vu Anh Pham in 247 Days (Chunky Move) and best female dancer to Charmene Yap in Interplay’s 2 in D Minor (Sydney Dance Company).

Best regional touring production went to Jack Charles v the Crown (The Ilbijerri theatre company and Performing Lines) which explored the indefatigable actor’s years of life experience, from survivor of the stolen generations to heroin addict, thief, “grandfather of Indigenous theatre” and Koori elder and activist.

The ceremony took place on the set of previous Helpmann winner The Lion King, at Sydney’s Capitol theatre. Highlights from the show, along with a preview of Cameron Mackintosh’s new production of Les Misérables were also performed.

In a Sydney Morning Herald article, several critics accused the Helpmann awards of a lack of support for independent theatre and the concentration of nominations given to Sydney and Melbourne shows. 

The piece also put a question mark over the legitimacy of giving best special event to one of the award’s major sponsors. In a category without nominations, Destination NSW won the award for 2013’s Vivid Sydney.

Speaking earlier on behalf of event organisers, Live Performance Australia Chief Executive Evelyn Richardson had stated "they (the major sponsor) can’t influence or input the discussions in any of the award categories. It’s an independent process."

Winners in full:

Best opera - The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best play - Angels In America (Belvoir Street Theatre)

Best ballet or dance work - Chroma (The Australian Ballet)

Best musical - The King and I (Opera Australia and John Frost)

Best male actor in a play - Richard Roxburgh for Waiting For Godot (Sydney Theatre Company)

Best female actor in a play - Cate Blanchett for The Maids (Sydney Theatre Company)

Best male actor in a supporting role in a play - Luke Mullins for Waiting for Godot (Sydney Theatre Company)

Best female actor in a supporting role in a play - Robyn Nevin for Angels In America (Belvoir)

Best male actor in a musical - Craig McLachlan for Richard O’Brien’s Rocky Horror Show (Howard Panter for Ambassador Theatre Group & John Frost)

Best female actor in a musical - Verity Hunt-Ballard for Sweet Charity (Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.)

Best male actor in a supporting role in a musical - Reg Livermore for Wicked (Marc Platt, David Stone, Universal Pictures, The Araca Group, Jon B. Platt, John Frost)

Best female actor in a supporting role in a musical - Heather Mitchell for Strictly Ballroom The Musical (Global Creatures)

Best male performer in an opera - Terje Stensvold for The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best female performer in an opera - Christine Goerke for Elektra (Sydney Symphony Orchestra)

Best male performer in a supporting role in an opera - Warwick Fyfe for The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best female performer in a supporting role in an opera - Jacqueline Dark for The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best male dancer in a dance or physical theatre work - James Vu Anh Pham for 247 Days (Chunky Move)

Best female dancer in a dance or physical theatre work - Charmene Yap for 2 in D Minor as part of Interplay (Sydney Dance Company)

Best comedy performer - Sam Simmons for Sam Simmons, Death Of A Sails-Man (Token Events)

Best cabaret performer - Sarah Ward for Yana Alana Between The Cracks (Ebony Bott at fortyfivedownstairs)

Best international contemporary concert - Bruce Springsteen & The E Street Band 2014 (Bruce Springsteen & The E Street Band & Frontier Touring)

Best contemporary music festival - Bluesfest Byron Bay 2014 (Bluesfest)

Best Australian contemporary concert - Hunters & Collectors (Hunters & Collectors, Frontier Touring and Roundhouse Entertainment)

Best choreography in a dance or physical theatre work - Stephanie Lake for A Small Prometheus (Melbourne Festival, Arts House and Insite Arts)

Best choreography in a musical - Andrew Hallsworth for Sweet Charity (Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.)

Best direction of a musical - Dean Bryant for Sweet Charity (Luckiest Productions & Neil Gooding Productions in association with Hayes Theatre Co.)

Best direction of an opera - Neil Armfield for The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best direction of a play - Michael Kantor for The Shadow King (Malthouse Theatre in association with the Confederation of Australian International Arts Festivals -Adelaide Festival, Brisbane Festival, Melbourne Festival, Perth International Arts Festival and Sydney Festival)

Best original score - Iain Grandage for When Time Stops (Expressions Dance Company and Queensland Performing Arts Centre in association with Brisbane Festival)

Best individual classical music performance - Julia Lezhneva for Julia Lezhneva with the Tasmanian Symphony Orchestra (Hobart Baroque)

Best chamber and/or instrumental ensemble concert - The Jerusalem Project (Melbourne Recital Centre and Sydney Opera House)

Best symphony orchestra concert - Royal Concertgebouw Orchestra (Arts Centre Melbourne, Perth Concert Hall, Queensland Performing Arts Centre and Sydney Opera House)

Best music direction - Pietari Inkinen for The Melbourne Ring Cycle (Opera Australia)

Best regional touring production - Jack Charles V The Crown (ILBIJERRI Theatre Company toured by Performing Lines)

Best presentation for children - Pinocchio (Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia)

Best new Australian work - Rosemary Myers with Julianne O’Brien for Pinocchio (Windmill Theatre & State Theatre Company of South Australia)

Best visual or physical theatre production - Whelping Box (Branch Nebula, Matt Prest & Clare Britton, produced by Intimate Spectacle & Performing Lines, presented by Performance Space & Arts House)

Best costume design - Roger Kirk for The King and I (Opera Australia and John Frost)

Best scenic design - Gabriela Tylesova for Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (Sydney Theatre Company)

Best lighting design - Nick Schlieper for Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (Sydney Theatre Company)

Best sound design - Michael Waters for The King and I (Opera Australia and John Frost)

4th August 2014 - ARTS MINISTER PUTS AUSTRALIA’S LEADING OPERA COMPANIES UNDER REVIEW

15th July 2014 - 2014 HELPMANN AWARDS NOMINEES ANNOUNCED AT EVENTS ACROSS AUSTRALIA 

4th October 2012 - BRISBANE FESTIVAL A SUCCESS IN A MILLION


Asking a small favour
We hope that you value the news that we publish so while you're here can we ask for your support?

The news we publish at www.ausleisure.com.au is independent, credible (we hope) and free for you to access, with no pay walls and no annoying pop-up ads.

However, as an independent publisher, can we ask for you to support us by subscribing to the printed Australasian Leisure Management magazine - if you don't already do so.

Published bi-monthly since 1997, the printed Australasian Leisure Management differs from this website in that it publishes longer, in-depth and analytical features covering aquatics, attractions, entertainment, events, fitness, parks, recreation, sport, tourism and venues management.

Subscriptions cost just $90 a year.

Click here to subscribe.

 

supplier directory

The Complete Guide to Leisure Industry Products & Services.

See the directory see all

SOLARWISE NSW DOLPHIN TECH

Solarwise NSW / Dolphin Tech were the first and are the largest Dolphin dealer in NSW with a full service facility and full range of spare parts "on the shelf". We also provide on site…

read more

Aquatics / Venues

 
 

SGL GROUP

SGL is an innovative and progressive lifestyle, leisure and community consulting practice, operated by Phillip Gray and active since 1988. SGL has undertaken an extensive range of sport,…

read more

Aquatics / Consultants / Fitness / Recreation / Sport

 
 

METRA Australia

METRA Australia is your innovation partner for smart electronic locking, Access Control solutions and cashless payment systems to suit all types of leisure facilities.  Our team’s…

read more

Aquatics / Attractions / Fitness / Recreation / Security

 
 

Crystal Pools

Crystal Pools has a solid history of performance on a wide variety of government and commercial projects and is the name behind many of Australia’s most innovative and ambitious aquatic…

read more

Aquatics / Design

 
 

HQH FITNESS

HQH Fitness is an international company that specialises in improving the health, fitness and wellness of people everywhere. We are the South Pacific distributors for Total Gym/GRAVITY Education and…

read more

Fitness / Recreation / Technology / Wellness

 
 

VIVATICKET

As of the 1st July 2018, Enta Australasia Pty Ltd/Best Union has been rebranded as VIVATICKET Pty Ltd.  19th July 2018 - ENTA AUSTRALASIA REBRANDS AS VIVATICKET 17th October 2016…

read more

Attractions / Entertainment / Sport / Ticketing / Venues

 
 

Aussie Strength

We are Aussie Strength. The ultimate supplier for Commercial Gym Equipment that's built to deliver in the toughest environments. From USA-Built hardcore weight training equipment from Arsenal…

read more

Fitness / Technology / Wellness

 
 

Tim Batt Water Solutions

Tim Batt Water Solutions are at the very forefront of the commercial aquatic business in Australia, with over 30 years specific experience supplying and installing chemical control and dosing…

read more

Aquatics / Environment / Recreation / Technology / Venues

 
 
 
 

get listed with our suppliers directory

Get your business noticed in our targeted directory. Viewed by 10,000 industry professionals per week!

list your business